Obuwie zdrowotne: TĘGOŚĆ. Jak interpretować?

Tęgość stopy.

Jak dobrać obuwie, gdy moja stopa jest szeroka,

ma haluksy lub inne zwyrodnienia?

Producenci obuwia zdrowotnego mając na uwadze, że każdy posiada własną budowę anatomiczną stopy oraz różne deformacje w jej obrębie, oferują modele o zróżnicowanych szerokościach, dedykowanych pod konkretny rodzaj stopy.

W ocenie tęgości stopy mają znaczenie dwa podstawowe parametry:

  • obwód przodostopia,
  • obwód przez podbicie.

Tęgość (angielskie:width/niemieckie: weite) obuwia odgrywa podstawowe znaczenie w wyborze właściwego modelu. Jej wartość można sprawdzić na pudełku producenta jest oznaczona literami łacińskiego alfabetu.

E – tęgość bardzo zawężona: stopy bardzo wąskie (zwykle dostępna tylko w obuwiu ortopedycznym, robionym na miarę).

F – tęgość zawężona: wąskie stopy.

G – tęgość standardowa: stopy normalnej szerokości.

H – tęgość poszerzona: stopy szersze, “rozczłapane”, małe lub średniej wielkości paluchy koślawe, w zależności od miękkości użytego materiału nadaje się pod palce młotkowe, szponiaste, jeżeli model ma regulację to również pod średniej wielkości podbicie stopy.

Tęgość wybierana na czas rekowalescencji po zabiegach w okolicy przodostopia np. usunięcia haluksów.

I/J/K – tęgość szeroka: stopy z mocno rozbudowanym przodostopiem: bardzo duże haluksy, palce młotkowe, szponiaste, palce które zachodzą na siebie (trzeba brać pod uwagę materiał z którego wykonany jest dany model, wysokość, szerokość noska), w większości przypadków modele posiadają regulację, która umożliwia dostosowanie do podbicia stopy. Idealna szerokość na opuchnięte stopy.

Modele o opisywanej tęgości to np:

Półbuty DR ORTO 036 czarne na rzepy stopa cukrzycowa tkanina stretch

M – tęgość bardzo szeroka

stopy bardzo opuchnięte, z dużymi zmianami zwyrodnieniowymi, nabrzmiałe, zazwyczaj z deformacjami w okolicy przodostopia, które kwalifikują się do operacji.

Kilka przykładów:

Buty DR ORTO 987 czarne na rzepy całkowicie rozpinane stopa cukrzycowa

Klapki WALDLAUFER Merle czarne skóra bardzo SZEROKIE regulacja tęgość M

 

 

W – tęgość wybitnie szeroka

Opisy tęgości zostały podane w przybliżeniu, na podstawie naszego doświadczenia oraz wyborów Klientów, trzeba mieć na uwadze, że to głownie rodzaj materiału, specyfikacja modelu oraz możliwość regulacji, decydują czy dany model będzie spełniał nasze oczekiwania.

Staramy się aby każdy opis buta na naszej stronie był wartościowy i kompletny. Zawsze jest uzupełniony o nasze obserwacje oraz rozmowy z Klientami.

Wpis okazał się dla Ciebie wartościowy? Masz inne pytania?

Skontaktuj się z nami. 🙂

tel. 660-305-815/ e-mail: sklep@ergoortopedyka.pl